Aktuality Mental Power Prague Film Festival

Článek zveřejněn 31. 8. 2018

Naše organizace byla pozvána k účasti na filmovém festivalu Mental Power, který se konal ve dnech 8. – 9. června 2018. Tento festival je jedinečný soutěžními filmy, jejichž aktéry jsou lidé s různým druhem postižení, a to nejčastěji v roli herců.

Také naše dvě uživatelky, paní Dana Hrbková a paní Míla Zezulková nejsou výjimkou. Společně s dalšími uživateli z jiných zařízení si zahráli v dokumentárním filmu „Změna je život“, který zachycuje osudy pěti lidí, kteří se přestěhovali z velkokapacitních služeb (ústavů) do služeb komunitního charakteru (domácností – bytů, domů), což jim umožňuje žít životem běžným jejich vrstevníkům – starat se o svou domácnost, rozhodovat o volném čase atp. (více o tomto filmu najdete v rubrice Aktuality – Změna je život ze dne 23. 5. 2017)

Součástí filmového festivalu byl pestrý doprovodný program. Vše začalo koncertem skupiny Biopop v parku ve městě Davle. Poté jsme se přesunuli k molu, kde už na nás čekal parník Vltava, který nás dopravil do Prahy. Během plavby byly promítány soutěžní filmy, včetně našeho dokumentárního. Mohli jsme se kochat krásnými scenériemi podél obou břehů řeky Vltavy. Zážitkem pro nás bylo proplutí několika zdymadly, abychom se poté ocitli v hlavním městě. Čekalo na nás nádherně osvětlené město, se svými domy, věžemi a ulicemi a množstvím lidí, kteří využívali teplého večera k procházkám a trávení času s přáteli.

Festival vyvrcholil druhý den slavnostním galavečerem s předáváním ocenění v divadle Palace na Václavském náměstí. Filmy hodnotila odborná porota. Galavečer jsme si moc užili i přes bouřku, která se před konáním akce náhle přihnala na Prahu, a díky níž jsme před příchodem do divadla zmokli. J Během galavečera proběhlo udílení cen nejlepším filmům v kategoriích nejlepší herec, herečka, scénář, kamera atd. Večerem provázel herec a moderátor Vojta Kotek. Připojil se i frontman kapely Biopop Radomír Švec. Tváří festivalu je herečka Tereza Voříšková, která společně s lidmi s postižením, kteří byli součástí tvůrčího týmu, také na pódiu vystupovala. Milým překvapením galavečera bylo  vystoupení moderátora, baviče a imitátora Vládi Hrona.

Zpět na hlavní stranu